Forum Edno zżarło środu Strona Główna Edno zżarło środu
Monty Python, czyli spot the looney!
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Powstanie nazwy "Latający Cyrk Monty Pythona"
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Odpowiedz do tematu    Forum Edno zżarło środu Strona Główna » Latający Cyrk ogólnie Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Powstanie nazwy "Latający Cyrk Monty Pythona"
Autor Wiadomość
mitom
Kruk Beethovena



Dołączył: 26 Paź 2007
Posty: 5789
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 116 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Za rurami z gorącą woda, trzecia łazienka w Wroclavii
Płeć: patafian

Post Powstanie nazwy "Latający Cyrk Monty Pythona"
Wydzielone z innego tematu - J.C.

antidote napisał:

Aha, jeszcze jedno - czytalam gdzieś, ze nazwa Monty Python's Flying Circus miała jeden cel - nic nie oznaczać. Jednak ponoć kiedyś nazwą "flying circus" nazywano psy mysliwskie.. czy ktoś cos wie na ten temat? czy byla to jakas inspiracja do nadania takiej a nie innej nazwy??


Mrs Teal napisał:

Co do nazwy, to chyba w 'Tako rzecze' ktoś mówił, że jeszcze jak program nie miał konkretnej nazwy, ludzie z BBC nazwali to 'Latający Cyrk', żeby jakoś ten nowy projekt zapisywać. Tyle kojarzę. A z tymi psami to pierwsze słyszę Tongue up (1)

Generalnie to wiem tylko, że istniało coś takiego jak Latający Cyrk Richthofena [a więc Niemiec], czyli eskadra samolotów myśliwskich [nie psów Wide grin] nazywany tak ze względu na lekkość i wprawę z jaką zbijali kolejne samoloty wroga, a było to podczas I Wojny Światowej.
Poza tym, wiadomo - Monty to imię prawnika czy innej parszywej mendy w czarnym garniturze, a Python - automatycznie nasuwające się na myśl nazwisko podobnego osobnika.

http://www.youtube.com/watch?v=gNo4ai0BDYM - Majkel powiedział to nieco inaczej. Cóż.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez mitom dnia Nie 14:36, 09 Maj 2010, w całości zmieniany 2 razy
Nie 14:29, 09 Maj 2010 Zobacz profil autora
Julius Caligo
Szkot na Koniu [Admin w st. spoczynku]



Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 2694
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 36 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: tam, gdzie odeszły żubry
Płeć: patafian

Post
Co do nazwy, zanim Pythoni wymyślili konkretną nazwę, decydenci z BBC nazywali to roboczo "Latającym Cyrkiem".

Jak wspominają Pythoni w Aspen:

Cleese: BBC musiało mieć tytuł do ramówki, więc zaczęli określać go nazwiskiem kierownika produkcji, którym był Barry Took, więc nazywali program "Latającym Cyrkiem Barry'ego Tooka".

Terry Jones: Pierwotna wersja scenopisu dla BBC nosiła tytuł "Bunn Whackett Buzzle Stubble and Boot", który był nazwą zespołu futbolowego Johna i Grahama. Nazywaliśmy to "Bunn Whackett Buzzle..." jeszcze na dzień przed drukiem Radio Times. Zadzwonili do nas z BBC i powiedzieli, żebyśmy dali im coś bardziej rozsądnego, bo to jest głupie! Siedliśmy w domu Johna i o ile pamiętam, stwierdziliśmy, że będzie to czyjś Latający Cyrk i chyba John spytał, co powiemy na coś śliskiego, pełzającego...

Cleese: Zdradliwego...

Palin:...I fallicznego...

Cleese:...typowego agenta showbiznesu, więc rzekliśmy "Pyton! Pyton! Pyton!". I wtedy ktoś jeszcze wykrzyczał "Monty", co nas rozśmieszyło, ponieważ mieliśmy na myśli Lorda Montgomery, wielkiego generała Drugiej Wojny...


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Julius Caligo dnia Nie 14:47, 09 Maj 2010, w całości zmieniany 2 razy
Nie 14:44, 09 Maj 2010 Zobacz profil autora
Killer Rabbit
Sir Galahad [Admin]



Dołączył: 05 Maj 2006
Posty: 13998
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 137 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Camelot, choć to głupie miejsce
Płeć: patafian

Post
Tymczasem w Autobiografii opublikowano całe kartki z propozycjami tytułów.
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Nie 15:01, 09 Maj 2010 Zobacz profil autora
Julius Caligo
Szkot na Koniu [Admin w st. spoczynku]



Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 2694
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 36 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: tam, gdzie odeszły żubry
Płeć: patafian

Post
To są właśnie kartki ze spotkania u Johna na dzień przed drukiem Radio Times (ichnej "Anteny" czy "TeleTygodnia"). Wcześniejszych propozycji tytułów było znacznie więcej. Część z nich wykorzystano później jako tytuły odcinków pierwszej serii.


Post został pochwalony 0 razy
Nie 15:07, 09 Maj 2010 Zobacz profil autora
mitom
Kruk Beethovena



Dołączył: 26 Paź 2007
Posty: 5789
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 116 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Za rurami z gorącą woda, trzecia łazienka w Wroclavii
Płeć: patafian

Post
Zauważmy, że na jednej z kartek widnieje "Monty Python's Flying Circus" zapisane małymi literkami, a następnie skreślone Wide grin
Ale Brian Stalin's Flying Circus? Jestem za.
Ekhm. Chybam obok tematu. Bugger.

Ale zaraz, w moim wydaniu "Autobiografii" nie ma tego zdjęcia!



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez mitom dnia Nie 15:17, 09 Maj 2010, w całości zmieniany 1 raz
Nie 15:10, 09 Maj 2010 Zobacz profil autora
Killer Rabbit
Sir Galahad [Admin]



Dołączył: 05 Maj 2006
Posty: 13998
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 137 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Camelot, choć to głupie miejsce
Płeć: patafian

Post
Musi być. Co prawda to nie ja robiłem to zdjęcie, ale w moim wydaniu Autobiografii (oprawa miękka, różowa) str. 148-149.
Jest jeszcze jedna strona z tymi kartami.


Post został pochwalony 0 razy
Nie 15:35, 09 Maj 2010 Zobacz profil autora
mitom
Kruk Beethovena



Dołączył: 26 Paź 2007
Posty: 5789
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 116 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Za rurami z gorącą woda, trzecia łazienka w Wroclavii
Płeć: patafian

Post
Moje wydanie autobiografii [oprawa miękka, ale albo ona jest biała, albo ja jestem jeszcze większym daltonistą niż sądziłem] na str. 148-149 wypada środek rozdziału o Pajtonach przed Pythonem.
Ilustracje mam tylko na stronach z papieru kredowego, żadna z nich nie przedstawia kartek.
Nie-dorosłe dzieci mają żal.


Post został pochwalony 0 razy
Nie 15:49, 09 Maj 2010 Zobacz profil autora
Julius Caligo
Szkot na Koniu [Admin w st. spoczynku]



Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 2694
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 36 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: tam, gdzie odeszły żubry
Płeć: patafian

Post
Ciekawa sprawa była też z "Gwen Dibley's Flying Circus"

Cleese: Podobał się nam "Latający Cyrk" i musieliśmy zdecydować czyj on ma być. Pomyśleliśmy, że może to być Gwen Dibley, gdyż... Kim była?

Palin: Spędzałem kiedyś spokojny weekend u teściowej. Czytała magazyn dla kobiet z prowincji, opisujący ludzi, zajmujących się rękodziełem w różnych hrabstwach Anglii... i w każdym z tych miejsc organizowano zajęcia haftowania i układania kwiatów... Był tam taki fragmencik: "przy akompaniamencie Gwen Dibley na pianinie". I to nazwisko zaintrygowało mnie, więc pomyślałem, że miło by było dać własny serial komuś, kogo się nie zna, tak więc, jak tylko ukazałby się weekendowy wykaz programów, rodzina powiedziałaby: "Mamo! Masz serial... w telewizji!"


BTW, Bardzo mi się podoba "The Toad Elevating Moment"


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Julius Caligo dnia Nie 15:57, 09 Maj 2010, w całości zmieniany 1 raz
Nie 15:50, 09 Maj 2010 Zobacz profil autora
Killer Rabbit
Sir Galahad [Admin]



Dołączył: 05 Maj 2006
Posty: 13998
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 137 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Camelot, choć to głupie miejsce
Płeć: patafian

Post
Była też propozycja, by każdy odcinek miał inny tytuł, ale okazało się to zbyt innowacyjne dla BBC. Miał też być It's bądź It's not. Stąd też pojawił się It's Man.

Jak to napisano w Autobiografii:
Cytat:
...The first thing that was shot was the 'It's...' man down in Poole Harbour coming out of the sea. We liked the idea of the show being called 'It's...' and then not having a title at all. Then this idea came from somewhere to have it said by this terrible castaway, a man who with the last breaths of his life, just gets the title out. That went down very well and that's when the 'It's...' man was born...



Post został pochwalony 0 razy
Nie 16:06, 09 Maj 2010 Zobacz profil autora
Julius Caligo
Szkot na Koniu [Admin w st. spoczynku]



Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 2694
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 36 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: tam, gdzie odeszły żubry
Płeć: patafian

Post
Później Marty Feldman "wypożyczył" (prawdopodobnie za zgodą Pythonów, którzy dobrze go znali) niewykorzystany w tytule zwrot "It's" i użył go w swoim programie "It's Marty" (btw, Gilliam zrobił animowaną czołówkę także do tego programu)

antidote napisał:
Aha, jeszcze jedno - czytalam gdzieś, ze nazwa Monty Python's Flying Circus miała jeden cel - nic nie oznaczać. Jednak ponoć kiedyś nazwą "flying circus" nazywano psy mysliwskie.. czy ktoś cos wie na ten temat? czy byla to jakas inspiracja do nadania takiej a nie innej nazwy??


mitom napisał:
Generalnie to wiem tylko, że istniało coś takiego jak Latający Cyrk Richthofena [a więc Niemiec], czyli eskadra samolotów myśliwskich [nie psów Wide grin] nazywany tak ze względu na lekkość i wprawę z jaką zbijali kolejne samoloty wroga, a było to podczas I Wojny Światowej.


Możliwe więc, że owe psy myśliwskie wzięły swą potoczną nazwę właśnie od eskadry samolotów myśliwskich (co brzmi dość prawdopodobnie). Jednak czy tytuł serialu inspirowany był określeniem psów, czy nazwą eskadry myśliwców, czy też powstał niezaleznie, to zapewne wiedzieli jedynie ci ludzie z BBC, którzy zaczęli ten projekt określać roboczo "Latającym Cyrkiem"


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Julius Caligo dnia Nie 16:32, 09 Maj 2010, w całości zmieniany 1 raz
Nie 16:12, 09 Maj 2010 Zobacz profil autora
Sally O.
Spam



Dołączył: 16 Cze 2013
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: solniczka

Post
Pierworodnie serial miał się nazywać ''Pora rozciągania sów'' lub ''Latający Cyrk Gwen Dibley''Jednakże ustalili że '' Latający Cyrk Monty Pythona'' będzie się lepiej do nich nadawał.Tak powstał tytuł ,którego wymyślili wszyscy Pythoni ,głównie występujący razem.


Post został pochwalony 0 razy
Nie 14:13, 16 Cze 2013 Zobacz profil autora
janoszdobrosz
Pokręcony Ziutek



Dołączył: 02 Mar 2006
Posty: 18412
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 123 razy
Ostrzeżeń: 1/3
Skąd: z wyspy

Post
Wspaniała 5 wspaniałych ludzi, no 6. Kto by ich tamzliczył?


Post został pochwalony 0 razy
Nie 17:37, 16 Cze 2013 Zobacz profil autora
Mrs Teal
Monty Python



Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 16847
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 145 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Preston in Lancashire
Płeć: solniczka

Post
Znowu dorzucę coś z autobiografii:
Michael Palin napisał:
[...]There were Python totles sessions and names would just spill out. Terry and I had written a Comedy Playhouse idea about zoos and about a zoo-keeper fighting against big take-overs and all that. Sounds slightly reminiscent... Anyway one of the characters was to be played by Graham Chapman and we liked the name Megapode and I suspect Graham probably did. So something like Megapode may well have been around as a sort of nice silly name. So we played around with 'Arthur Megapode's Cheap Show', 'Arthur Megapode's Zoo', E.L. Moist's Flying Circus', 'The Horrible Earnest Megapode', 'Megapode's Atomic Circus', 'Vaseline Parade', 'The Venus De Milo Panic Show' - just thoughts.[...]

reszta fragmentu tyczy się już tytułów, o których pisano wyżej, typu 'Bunn, Wackett, Buzzard, Stubble and Boot', 'Owl Stretching Time', 'A Horse, a Spoon and a Basin', 'Baron Von Took's Flying Circus' i 'Toad Elevating Moment'.
Podoba mi się szczególnie Vaseline Parade Wide grin


Post został pochwalony 0 razy
Wto 21:45, 29 Lip 2014 Zobacz profil autora
janoszdobrosz
Pokręcony Ziutek



Dołączył: 02 Mar 2006
Posty: 18412
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 123 razy
Ostrzeżeń: 1/3
Skąd: z wyspy

Post
Vaseline Parade- jakżesz tego nie kupić.


Post został pochwalony 0 razy
Wto 22:10, 29 Lip 2014 Zobacz profil autora
Killer Rabbit
Sir Galahad [Admin]



Dołączył: 05 Maj 2006
Posty: 13998
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 137 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Camelot, choć to głupie miejsce
Płeć: patafian

Post
Megapode brzmi świetnie. Szkoda, że tego nie wykorzystali w jakimś skeczu.
I oczywiście Panic Show Smile


Post został pochwalony 0 razy
Wto 22:21, 29 Lip 2014 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Edno zżarło środu Strona Główna » Latający Cyrk ogólnie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin